Marmaris Emlak Sektörü 2008 Aralık

Sektör Gelişiyor

Muğla Marmaris Emlak Sektöründe fiyat seviyeleri artık belirgin bir biçimde etiketlendiğini söylememiz mümkün. Yanlış ve kulaktan duyma bilgilerle ve bilinmeyen bir amaçla sürekli fiyatların düştüğü söylemleri, yazılı ve görsel yayınlarda yer aldığı için, Marmaris de fiyatların gerilediği inancı yaygınlaşıyor. Sokaklarda hemen her yerde sahibinden ve emlakçılardan satılık kiralık emlak ilanları göze çarpıyor. Peki gerçekten emlak fiyatları düştü mü? Bize göre talep daralması doğru. Piyasada alım satım hareketleri kriz öncesine göre inanılmaz bir şekilde geriledi. Ancak, etiketlenen fiyat düzeyleri oturmuş durumda. Bu nedenle, finans yapısı sağlam ve acil satış talebi dışında fiyatlarda gerileme olmadığı inancımızı koruyoruz. Genel olarak fiyatlarda gerileme yerini durgunluğa bırakmıştır. Daha açık söylemek gerekirse beklentiye bırakmıştır. Emlak almanın tam zamanı sözünü ise geçmişe oranla çok daha yüksek bir şansla “ucuz emlak bulma” olanağı olarak anladığımızı ifade edelim.

Bölge Revaçta

Geçen ay söylediklerimizin halen geçerli olduğunun belirtelim. Fiyatlarda henüz genel olarak gerileme yaşanmıyor. İnşaat maliyetlerinin her geçen gün arttığı bir ortamda fiyatlar neden düşsün. Bir inşaat yüklenici maliyet fiyatına veya maliyetin altına satış yapmasının mantığı var mı? Böyle bir şey ticarette var mıdır? Gücünün yettiği yere kadar bekleyecek. Ancak; iki yıl öncesindeki dönemde yaşanan kar realizasyonları artık mümkün değil. Düşük kar marjı ile satışlar zaten yaşanıyor. Marmaris’in özelliği Turizm Beldesi oluşu. Yerli ve yabancı turistlerin sezon içinde gelişi zaten emlak sektörü için , bir beklenti oluşturuyor. Marmaris’in diğer turizm beldeleri gibi kendi talebini yaratması söz konusu. Finans yapışı sağlam şirketler beklemeyi tercih ediyor . Peşin ödemelerde , cazip indirimler sunarak satışlar gerçekleştiriyorlar. Artmış olsa da ; ihtiyaçtan satışlar her zaman dediğimiz gibi belirleyici değildir.

Profesyonel Danışmanlık

01.01.1994 yılından beri Marmaris Emlak Sektöründe profesyonel emlak danışmanı olarak, daha önce yaşanan krizleri ve piyasadaki etkilerini gördük, yaşadık. Çok ani dalgalanmaları ve yıkıcı etkilerinin kabus gibi yaşanmasına tanıklık ettik. Dış kaynaklı bu kriz, sinsi ve genleşiyor. Neler olacağının tam olarak bilinememesi insanların umut ve beklentileri üzerinde korunma refleksi ile tedbirlere yöneltiyor. Bu sürecin geçileceğine inanıyoruz. Dileriz etkileri de aşılır olsun. Yaşam devam ediyor. Sektörde yer değiştirmeler başladı. Konut veya işyeri kiralamaları geleneksel bir biçimde bir hareketliliği başlattı. Fiyatlar tam anlamı ile etiketlenmiş durumda. Marmaris emlak arşiv; daha çok bilgi isteyenlere.

İrtibat: 0532 312 01 16

Marmaris Emlak Sektörü 2008 Aralık” üzerine 3 yorum

  1. Özellikle Muğla’nın Büyük Şehir Kanunu kapsamına aınması bazı değişiklikleri beraberinde getirecek. Kıyı kanunu değişikliğini birlikte ele almak gerekiyor. Sanırım seçimler ertesi gelişmeleri izlemek gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s