Satılık Koylar Denize Sıfır Arsalar

Satılık Koylara Talep Artıyor

1.1.1994 yılından beri Marmaris Emlak Sektöründe aktif hizmet vermekte olan Gönenç Emlak şirketi 8 adet satılık koylar pazarlıyor. Marmaris Emlak Bülteni Şubat 2011 sayısında koylara ilginin yoğun olduğu, ancak imar mevzuatı nedeniyle talepleri karşılayamadıkları ifade ediliyor. Açıklamalar şu şekilde;

Satılık Koylar Çekek Yeri Marinalar

Datça Bozburun Plan Hükümleri
Marmaris çevresinde satılık koylar, denize sıfır arsalar, çekek yerleri, marina yapımına uygun araziler konusunda sürekli talepler gelmektedir. Ancak bu talepler genellikle teknik, hukuki, mevzuata ilişkin imar planları koşulları nedeniyle karşılanamamaktadır. Muğla Marmaris ve çevresi Datça plan hükümlerine tabidir. Lejant bilgilerinde detaylı olarak kriterler belirtilmiştir.

Belediye hudutları dışındaki mücavir alanlar İl Özel İdare kapsamındadır. Belediye hudutları dışında kalan alanların çok büyük kısmı uygulama imar planındadır. 1/25.000 ile 1/100.000’lik harita içindedirler. Denize sıfır arsalar (araziler) genellikle, birinci, ikinci, üçüncü, arkeolojik sit alanındadır. D.K.K.A (Doğal Karakteri Korunacak Alan) yanı sıra Yaban hayatı koruma kapsamı içinde de kalabilmektedir. Çekek yeri ilan edilmiş bölge, marina inşaatı yapımına uygun gayrimenkul sayısı az olmakla birlikte mevcuttur. Örneğin Selimiye Köyü Erle Koyu çekek yeri yasal kapsam alanındadır. Hisarönü Köyü ise 2006 yılında marina ve çekek yeri izinleri iptal edilerek yasaklanmıştır. Koylar, belediye hudutları dışında kaldığından, burada en büyük sıkıntı imar mevzuatıdır.

Kıyı Kenar Şerit Kanunu
1990 yılların başlarında yürürlüğe girdi. Bu nedenle denizden ilk 100metre mesafede inşaat yasaktır. Sonraki 50 metrede ancak günübirlik tesisi için izin verilmektedir. İkinci derece sit alanında ise, konut yasak, ticari ise geçici ruhsat beş yıllık verilebilmektedir. Ancak, kriterlerin yerine getirilmesi ile mümkündür. Denetimi de süreklidir. Kıyı şerit kanunu ve sit alanları dışında kalan gayrimenkul üzerine otel, kompleks, site, konut inşaatı yapılamaz. Nasıl yapılsın? İmarı gelmemiş. Yapılamaz.

Geçiş dönemi yapılaşma koşulları
Peki denize sıfır konuma sahip arsalara neler yapılabilir? Kıyı kenar şerit kanunu kriterine uygun, sit, D.K.K.A dışında kalan ve geçiş dönemi yapılaşma koşullarına uygun gayrimenkulünüz var ise bir adet 85m2 taban oturumunu aşmayan iki katlı villa yasal olarak inşa edebilirsiniz. Ya da 2x85m2 tabana oturan iki katlı pansiyon yapabilirsiniz. Bu kriterler Muğla il hudutları içinde geçerlidir. Kadastro yoluna cephe, sınırı olmayan emlak buna uygun değildir. Köylerde ifraz yasaklandığından, büyük arazi alarak parselasyon yapmak da mümkün değildir. Ayrıca mevzi imar da yasaklanmıştır.

Sonuç olarak :
Koylarda, yasal çekek yeri, marina, otel, tatil köyü için imar izini mevzuatına uygunluk yoksa, bu tip gayrimenkuller yatırım amacına uygundur. Veya değişiklik olmadığı sürece sadece, günübirlik tesis, tek müstakil ev, pansiyon yapılabilir. Bu yazıda genel çerçeve çizilmeye çalışılarak, yönlendirme amaç alınmıştır. Yazının kapsamı ve içeriği yoğun olduğundan araştırma inceleme pusulası sunulmuştur sadece.

İrtibat: 0532 312 01 16

Reklam

Satılık Koylar Denize Sıfır Arsalar” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s