Emlak Alımında Vergi

Gonenc Emlak Şirketi emlak alımında vergi öderken kdv hakkında avantajlarınızın neler olduğunu geri isteme hakkını açıkladı.

Eylülde lüks sokaklarda bulunan ve büyüklüğü 150 metrekareyi aşan konutların KDV’si Mart 2017’ye kadar yüzde 18’den 8’e inmişti. Darbe girişimlerinden sonra durmaya karşı çekilmiş bu silah Türkiye’de 10 bin 530 sokakta yapılmış olan konutları içeriyordu. Aradan geçen 2 ay sonra bu sokaklarda yapımı tamamlanan evler teslim edilme aşamasına geçildi. Evlerin tesliminde faturaların ödenmesine ihtiyaç duyulan KDV kesilip ödendi. Yurttaşlar ise burada gördükleri KDV tutarları ile şaşkınlığa uğradı. Çünkü vatandaşların ödemiş olduğu KDV ile vatandaşlara kesilmiş olan KDV oranlarını birbirlerini tutmuyordu. Olayı bir örnek ile açalım.

Topraktan Evi Alırken KDV Farkını İsteyin

2 yıl önce topraktan bir projeye girip KDV dahil 1 milyon 180 bin liralık lüks emlak alan vatandaş banka kredisi ile aldığı kredi için 180 bin liralık KDV meblağını da bankaya borçlandı. O tarihten bugüne de bankaya taksit ödemelerine devam etti. Eylül ayında düşen KDV oranı yurttaşların hiç dikkatini çekmedi. Çünkü o evini zaten yeni KDV düzenlemesi yapılmadan önce almıştı. Bu nedenle mevzu ile ilgilenmediler ta ki evi teslim aldıklarında görmüş oldukları KDV meblağına kadar. Bir de ne baksınlar faturada KDV 180.000 değil 80.000 lira (yüzde 8) olarak yazılmıştı.

Geri isteme hakkı

Kısaca müteahhitlerin 2 yıl önce KDV olarak hesaplamış olduğu 100 bin lira bu kez konutların içine dahil edilmiş şekilde fiyatının üzerine eklenmiş biçimde gösteriyordu. Böylece aslına bakarsak vatandaşın daha basit gayrimenkul almasını sağlamak için indirilen KDV olayı sadece müteahhide yaramış gözüküyordu. Müteahhitler sadece bu şekilde düşünüyor olsa dahi vatandaşın aradaki 10 puanlık farkı isteme hakkı var. Temel bir yaklaşım olarak da KDV şirketlerin değil vatandaşın bir görevi olduğu için KDV’nin şirketlere kalıyor olması, KDV Kanun temeli ile de çelişmektedir. Keza bazı inşaat şirketleri KDV’yi sözleşmenin yapılma tarihinde değil konut tesliminde kesildiği zaman öğrenim ediyor. Bu şirketler için mesele da oluşmuyor. KDV’yi fatura kesim tarihinde alan şirketlerin müşterileri de bu KDV’nin yüzde 8’e indirilmesinden yararlanıyor. 9 Eylül 2016 ile 31 Mart 2017 içinde süregelen projelerden ev alanlara KDV avantajı direkt olarak yansıyacaktır.

Katnak: Marmaris emlak, Marmaris haber, Marmaris emlak haberleri,

Reklam

Emlak Alımında Vergi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s