Kentsel Dönüşüm

12 ADIMDA KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

Günden güne nüfusumuz artmaktadır. Hızlı nüfus artışı da çeşitli yerleşim yerleri oluşmasına sebep olmaktadır. Bu yapılar kentlerin yapısına bozulmasına, depreme dayalı olmayan binaların inşa edilmesine sebep olmuştur. Bu sorunlardan dolayı ülkemizde 20 yılda kentsel dönüşüm ile 6,5 milyona yakın konutun yıkılıp yeniden inşa edilmesine karar verilmiştir. Planlanan bu kentsel dönüşümün ilk olarak İstanbul’dan başlanarak ülke genelinde uygulanmasına karar verilmiştir. Marmaris emlak konut sektöründe de kentsel dönüşüm ile evlerini yeniden inşa etmek isteyen bireyler bu sürecin nasıl işlediğinin ve adımlarının ne olduğunu merak etmektedir. Bu kafa kurcalayan sorular neticesinde 12 adımda kentsel dönüşümün nasıl gerçekleşebileceğinin cevabını araştırdık.

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

Genel olarak tanımlamamız gerekirse; kentsel dönüşüm kentin veya şehirlerin kendine özgü dokusunu bozan, doğal afetlere dayanıksız ve kaçak yapılmış yerleşim alanlarının yeniden planlanarak inşa edilmesi ve kentin dokusuna uygun hale getirilmesidir. Bu planlanan uygulama ile aynı zamanda ülkemizde oluşabilecek doğal afetlere karşı sağlam, güvenilir ve dayanıklı konutlar inşa etmek de amaçlanmıştır. Bu uygulama ile Marmaris satılık daire piyasasında ikinci el konut satışlarında talep de artmıştır.

6306 sayılı kanun kapsamına giren kentsel dönüşüm projesi ilk olarak deprem kuşağında bulunan ve kalabalık nüfuslu şehirlerde uygulanmaya başlanacaktır. Bu kapsama giren iller;

 • İstanbul
 • Kocaeli
 • Sakarya
 • Bursa
 • İzmir

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Kentsel dönüşüm projesi birçok vatandaşı sevindiren bir proje olmuştur. Konutlarını güvenilir bir şekilde yeniden inşa ettirmek isteyen insanlar, başvuru yapmak için araştırmalara başlamıştır. Kentsel dönüşüm projesine şu şekilde başvurabilirsiniz;

 • Belediye İmar Müdürlüğüne ve Tapu Müdürlüğüne başvurduktan sonra üzerinize kayıtlı bina varsa statik proje temin edilmesi gerekir. Yoksa bunu kanıtlamak için resmi yazı alınır.
 • Deprem Risk Raporu almak için binaya ait, daire tapusu veya hisseli arsa tapusu, nüfus cüzdanı fotokopisi, Bağımsız Bölüm Listesi gereklidir ve bu belgeyle kentsel dönüşüm projesinde görevli şirkete müracaat edilir.
 • Lisanslı şirket, binanızda yaptığı inceleme sonucunda deprem risk raporunu hazırlar.
 • Deprem risk raporunuz yetkili bakanlığa onay için sunulur.
 • Bakanlığın onayladığı risklidir kararı sonucunda binada bulunan bütün konutlara bilgi gönderilir. İtiraz etmek isteyen bireyler 60 gün içerisinde itiraz edebilirler.
 • Konutun dönüşümünün yapılması için yetkili belediye, projeleri hazırlatılır ve ruhsat alınır.
 • Bakanlık anlaşması sağlayan bankalara “ Kentsel Dönüşüm Kredisi” için başvuru yapılır.
 • Binanın dönüşümü için kat konutlarında yaşayan kişilerin ortak kararı ile seçilen müteahhit veya inşaat firması inşaata başlar.

Benzer siteler:  Marmaris Emlak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s