Kadastro Arsa Tapu Alanı

Kadastrodaki Arsalar İçin Tapu Alanı Belirtiliyor Mu?

Muğla Marmaris Selimiye Emlak piyasasında kadastro arsa tapu alanı hususu dikkat edilecek önemli konudur. Bilindiği gibi kadastro geçmeden önce, cumhuriyet tapulu ve köy muhtar senedi tapuları vardı. Kadastronun geçmesinden sonra pek çok sorun çözümlendi. Nitekim Selimiye satılık arsalar artık güvenli olarak alınabiliyor. Bu arada süren davaların olduğunu da belirtelim. 1994 yılından beri bölgede danışmanlık hizmeti veren Gönenç Emlak Şirketi bu konularda Marmaris haber vererek paylaşımlara devam etmektedir.

Kadastrodaki arsalarda tapu alanı belirli oluyor mu?

Sorusu üzerine örnekle cevap verelim. Örnekte Aysel hanımın büyük babasının orman arazisinde bulunan gecekondusu var iken 2 B olarak belirlenmiş. Daha sonrasında kadastro geçmiş. Kadastro çalışmaları esnasında Aysel hanımın baldızı yerin 300 metrekaresini kendine 300 metrekaresini ise babası için yazdırmış. Olayın daha sonrasında kardeşler babalarından yeri satın alırken 600 metre kare yer alıyoruz diye satın alma işleminde bulunmuşlar. Fakat  yerin 300 metrekare olduğunu fark etmişler. Kadastrodaki arsalarda tapu sorunu için, şimdi  Aysel hanım ne yapmalı?

Kadastrodaki arsalarda tapu alanı belli mi? Soruya yanıt vermeden önce kadastrodaki çalışmaların hangi tarihte olduğunun bilinmesi gerekecektir. Çünkü bilindiği üzere kadastro yılları içine alan  şekilde yapılmaktadır. İşlemde önce orman kadastrosu yapıldı ve daha sonra orman dışı alanların kadastrosu yapıldı. Bununla beraber çalışma yakın tarihimize kadar uzandı. Öncelikli olarak bilinmesi gereken çalışmaların hangi tarihler arasında yapıldığını bilmek olacaktır. Peki kadastrodaki arsalarda tapu alanı belli mi?

Kadastrodaki Arsalarda Tapu Alanları

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumda tarihleri bilmenin ne kadar önemli unsur olduğu noktasına değinmiştik. Bunun nedeni kadastro çalışması sebebiyle çalışma yapıldığında vaki itirazların da dinlenmesidir. Kadastrodaki arsalarda tapu alanı önemlidir. Sonra mülkiyet ihtilaf durumu bulunuyorsa dava açma süresi de 10 senedir. Eğer 10 yıl geçmişse sırf mevcut çalışma yüzünden dava açılamamaktadır. Böylesi davalarda hem tarihi bilmek hem de bahsettiğimiz noktalarda hassasiyet göstermek önemlidir.

Ayrıca değinilmesi gereken diğer nokta da kadastro geçen  yerden eğer arazi alınıyor ise  arazinin tapudaki kayıtlara göre alınması durumudur. Yani kişiler arazi alırken kaç metre kare yer aldıklarını bilirler. Dava açmanız için olumlu  durum söz konusu olamaz. Verdiğimiz örnekteki durumu yaşayanlar daha dikkatli davranmalıdırlar. Bu durumu yaşamamak için baştan önlemi almak, incelemek gerekir. Ayrıca on yıllık süre dikkate alınmalıdır. Kadastro arsa tapu alanı konusunda sizlere bilgi verdik. Siz kabus yaşamamak için daha dikkatli olmak zorundasınız. Kadastrodaki arsalarda tapu hakkında sorularınızı lütfen iletiniz.

İrtibat: 0532 312 01 16

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s