Gayrimenkul Danışmanı

Sayfamıza konuk yazara ait makaleyi sunuyoruz. Komisyon ile hizmet bedeli arasında olan farkı kısaca, pek de kimsenin hoşlanmadığı emlakçı ile gayrimenkul danışmanı arasında bulunan farkı anlatalım.

Birçok kurumsal firmada hamili kart fonksiyonu bulunmazken, kişiler özellikleri bakılıp işe alınırken aynı hassasiyeti en değerli gayrimenkullerinizi pazarlayacak kişilere yönelik de kullanmak gerekir. Tercih ettiğiniz kurumsal bir firma bile olsa, hizmet verecek kişiden alınan hizmeti sorgulamak gerekir. Satış fiyatı sizin fiyatınızı örtüşüyor mu ya da aynı fiyatta anlaşma sağlasanız bile bölge ile alakalı güncel pazar analizi sağlıyor mu? Çoğu mahalle emlakçıları ile daha kurumsal emlakçılar, paylaşımda bulunduğunu söyleseler de aslında komisyonlarını paylaşmamak için paylaşımda bulunmazlar. Bu tür emlakçılardan sakınmak gerekir.

Muğla Marmaris Emlak piyasasında da tabela koyma geçmişte kaldı, insanlar sokaklarda dolaşıp ev aramıyor, zaman kıymetli. Emlak konut ile alakalı bütün internet sitelerine üyeliklerin olup olmaması, ilanı sitelerde yayınlamaları önemlidir. Pek çok kurumsal emlak danışmanları dergi ile broşür olarak da reklam yayımlayabiliyorlar, yayımları olup olmadığını öğrenmek gerekir. Gazete ilanı gibi geleneksel reklam yöntemleri de pazarlama esnasında şarttır. Verdikleri ilanları takip etmek gerekir. Bütün bankaların kredi oranlarını takip ederek, bankacılar ile iyi ilişkilerde olmaları gerekir ki satış sırasında banka kredisi gerektiğinde hızlı çözüm bulabilsinler. Ayrıca işlerini ciddiye alarak mesleki eğitimleri alıp almadıklarını, eğitim alıyorsalar uygulamada nasıllar, öğrenmek gerekir. Gayrimenkul danışmanı olduğunu söylemek yetmez, yukarıda sayılan şartlara uymak ve bu unvanı hak etmek gerekir.

Eğer bu şartlara sahip olan bir emlakçı tercih ederseniz, doğru hizmet almak ve verilen ücretin komisyon değil, hizmet bedeli olması için mal sahiplerinin hizmet istemesi gerekir.
İşini oldukça ciddi bir şekilde ve saygın olarak yapan, bu işe yıllarını veren ancak kurumsal olamayan emlak danışmanlarını ayrı tutmak gerekir. Hatta bu emlakçıların bazı kurumsal olduğunu zanneden emlakçılardan daha disiplinli çalıştığını söylemek mümkündür.
İşini severek yapan ve işini disiplinli yapan herkes gibi iş gelişimine son derece önem veren, ancak yapılan işin saygınlığına önem veren emlakçılar da oldukça fazladır.

Konuk yazarların yazılarına sayfamızda yer vermeye devam edeceğiz. Sektöre ilişkin görüşleriniz için lütfen katkıda bulunacak yazılarınızı iletiniz.

Marmaris Haber

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s