Kooperatif Ortaklık Koşulları

marmaris-box

Kooperatif Ortaklığından Ayrılmanın Ne Gibi Şartları Vardır?

Muğla Marmaris emlak piyasasında merak edilen konulardan birisi kooperatif ortaklık koşulları üzerinedir. Gündeme alınan konuya ilişkin Marmaris Haber Sitesine Gönenç Emlak Şirketi açıklamalarda bulundu. Marmarisbox Marmaris Blog yazıları ile gayrimenkul piyasasında paylaşımlarına devam ediyor.

Bir kooperatif ortağının öncelikle istediği zaman kooperatif ortaklığından ayrılabileceğini belirtmemiz gerekiyor. Tapular dağıldıktan sonra kooperatif ortaklığından ayrılma durumunda kooperatif artık bağımsız bölümleri de bireyseldir..

Söz konusu bağımsız bölümler için malikleri münferit hareket edebilmektedirler. Yani başka bir deyişle kooperatif binalardan el çekmiştir de diyebiliriz. Bununla beraber sadece ortada kooperatif hükmi şahsiyeti kalmadığını belirtebiliriz.

Ortaklar bu durumda kooperatife bir aidat ödeyerek kooperatif hükmi şahsiyetini devam ettirebilirler. Tasfiye giderlerini karşılanması ile beraber kooperatif de tasfiye olunur. Bu noktada kooperatif ortağı bulunan ve tapusunu alan vatandaş ise dairesini istediği kişiye istediği ücretle satabilir. Yada başka türlü de tasarruf sağlayabilir.

Bu noktada istediği takdirde kooperatif ortaklığından ayrılabilir. Şayet siz de tapuları almışsanız bununla birlikte binalar da ferdileşmiş ve kooperatifin de binalar üstünde bir tasarruf olanağı kalmamış ise geride kalmış olan kooperatif hükmi şahsiyetinden ayrılmanıza bir neden kalmayacaktır.

Ortakların Ayrılma Durumu

Bahsettiklerimizden sonra bu safhada dahi ortaklardan bazıları ayrılmak istemeyebilir. Çünkü bazı hallerde kooperatifin malvarlığı bulunmaktadır. Kooperatif ortağı olan kişiler bu malvarlığının da ortağı, bu değeri kaybetmeme istemleri nedeniyle ayrılmak isteyebilirler.

Kooperatif ortaklığından ayrılma şartlarında bu noktada bahsettiğimiz önemli detay eğer kooperatif hükmi şahsiyetinin bir malvarlığı yok ise ayrılmak için de ortada bir engel olmayacaktır. Fakat diyelim ki böyle bir olayda ortak olan kişi kooperatiften ayrılmak istedi. Kooperatifin tapusu ortak için çıkarılması ile ferdileşmiş olan bir dairenin bu noktada kooperatif hükmi şahsiyeti çerçevesinde geriye alma talebi doğrultusunda dava açıldı ve mahkeme de dava seyrinde geri verilmesine karar verdiyse bu karar da yanlış bir karar olacak.

Ortakların ayrılma durumu ve kooperatif ortaklığından ayrılma şartlarını bahsettiğimiz maddeler neticesinde daha iyi anlayabilirsiniz. Keza böyle bir durumda ne gibi sıkıntılar yaşandığı ve ne gibi pürüzlerin çıktığını günlük hayatta sıklıkla görebiliyoruz. İşte bu yüzden bu konuda daha bilinçli bir düzeyde hareket etmek de işinizi kolaylaştıracaktır.

Kooperatif ortaklığından ayrılma şartları nedir? Bu şartlar neyi kapsıyor? Konularında sizleri bilgilendirerek daha bilinçli hareket etmenize katkı sağladık. Siz de bu noktada bahsettiğimiz bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Marmarisbox – Marmarisnews

marmaris-haber

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s