Kentsel Dönüşüm Yine Gündemde

marmaris-konut-kredileri

Kentsel Dönüşüme Eviniz Girerse Ne Yapmalı?

Gönenç Emlak Şirketi Marmaris Emlak piyasasında son yaşanan depremlerin ardından kentsel dönüşüm yine gündemde yerini tekrar ve daha güçlü yerini aldığını açıkladı. Konu çok önemli. Çözüm yapıların depreme dayanıklı hale getirilmesi ve yıkılarak yeniden yapılmasıdır. Ancak; bu konuda hukuki ve finansal boyutları dikkat çekmektedir. Nitekim konut alanlar dikkatini dış görünüş kadar yapının direnç gücünü sorgulamaktadır.  Muğla Marmaris satılık ev piyasasında bu talep yakından izlenmektedir.

Eviniz kentsel dönüşüme gireceği zaman dikkat etmeniz gerekli olan pek çok husus bulunmaktadır. Büyük şehirlerde hızlı bir şekilde devam etmekte olan kentsel dönüşümde deprem riski ilk planda bulunmaktadır. Şehre genel bir bakış yaptığınızda uygulamada konut sahibi, binalarını yeniler ve kentsel dönüşüm işlemleri böylece gerçekleştirilir.

Fakat, kentsel dönüşüm konusunda bazı doğru bilinen yanlışlar bulunduğunu söylememiz gerekiyor. İmar planı kapsamında bulunmayan veya imar planına aykırı yapılmış yapıların temel amaçlarına uygun duruma getirilmesi eskiden ve bozulan kent dokusunun yenilenmesi önemlidir. Genel manada yapılan işlem kentsel dönüşüm olarak bilinir. Daha yaşanabilir sağlıklı kentler oluşturabilmek hedefiyle yapılan bu çalışmalar sonrasında kentlerde daha kaliteli bir yapı stok rezervi karşımıza çıkmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Nasıl Başladı?

İlk olarak 2006 senesinde Kartal’da başlayan bu işlemler yurdumuzda özellikle İstanbul her semtinde karşımıza çıkıyor. Kentsel Dönüşüm bir bölgenin bütünüyle yıkılıp yeniden yapılanması manasına gelmez. Yapılan işlemlerinde afetlere dayanıksız sosyal ve ekonomik şartlarda sorunlar içermekte olan bölgelerin doğru şekilde saptanıp düzeltilmesi işlemleri olduğu anlaşılır. Selimiye satılık arsalar fiyatları üzerinde depremlerin etkisi olmaktadır. İkinci el yapı almak yerine, yeni konut inşaatı tercih edilmektedir.

Aslında bilinmesi gerekli olan önemli noktalardan bir tanesi de gayrimenkul değerini arttırmak olabilir. Buradaki gayrimenkullerin daha rahat bir şekilde satılmasını sağlamak da mümkündür. Ancak, esas etmen deprem güvenliğini arttırmaktır. Ayni zamanda buralarda olacak herhangi afetin önüne geçilebilmesi şansı var ise bunun önüne geçmektir. En azından rahat bir şekilde ulaşım sağlanmasına sağlamaktır. Rant elde etmek önemlidir fakat can ve mal güvenliğini sağlamak esastır olarak özetlemek gerekir.

İrtibat: 0532 312 01 16

Gonenc-Emlak-Haberleri

Reklam

Kentsel Dönüşüm Yine Gündemde” üzerine bir yorum

  1. Kentsel dönüşüm avantajları özellikle bu uygulama için teşvik edici. Ayrıca depreme dayanıklı yapı inşa edilmesi güvenli yaşam sağlıyor. Yaygınlaşmasının sağlanması gerekir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s